Pojmy

PORTRÉT

Je ve výtvarném umění popisné zobrazení konkrétního jedince, zpravidla člověka, velmi výjimečně i zvířete - ne však v případě fotografie.
Těsný ořez pouze obličeje fotografovaného se nazývá portrét, přičemž hranice mezi snímky typu „hlava a ramena“ a portrétem není pochopitelně nijak ostrá. Vyplněním celého políčka snímku obličejem ale klade obrovský důraz na výraz fotografovaného, jsou silně vidět všechny doplňky, šperky atp. a jsou také zřejmé veškeré vady pleti a nedostatky líčení. Portrét klade také vysoké nároky na světlo, ohnisko a další technické aspekty. Portrét patří mezi nejintimnější kompozici při snímcích lidí.

DSC 9353 portret domca 11


AKT

  • Akt ( výtvarné umění ) – umělecké zobrazení nahého lidského těla

  • Fotografie aktu - fotografie nahého těla jako fotografický žánr

akt02

akt03


GLAMOUR

je fotografický žánr, který se snaží zachytit krásu, půvab a přitažlivost ženského těla. Do fotografického žánru glamour patří spoře oděná či polonahá těla, kde jsou choulostivější partie vhodně zakryty oblečením, případně i jinou částí těla. Dále se do tohoto žánru řadí fotografie zcela oblečené modelky, ale zpracováním musí u diváka vyvolat určitý pocit erotična a sexuálního napětí. Pohled na to, jak má vypadat glamourová fotografie, se mění v průběhu let.

gal01

gal02

gal03


TOPLESS

Ve zkratce je to druh fotografie, kde model nebo modelka odhaluje horní část svého těla. Ať již se zaměřením na předvádění nějakého druhu oblečení, nebo jen k zhlédnutí těchto partií. V druhém případě se dbá na opravdu vzhledné a kreativní ztvárnění.

akt01